
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.56 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 130 MHz |
| Type | Multilayer |
| Current Rating | 40 mA |
| DC Resistance (DCR) | 590 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 820 nH |
| Core Material | Ferrite |
Stock: 686
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08102
Ext.Price$0.08102
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08102 | $0.08102 |
| 10 | $0.04051 | $0.40510 |
| 50 | $0.03595 | $1.79750 |
| 100 | $0.03191 | $3.19100 |
| 500 | $0.02771 | $13.85500 |
| 1000 | $0.02406 | $24.06000 |
| 3000 | $0.02278 | $68.34000 |
| 5000 | $0.02156 | $107.80000 |
| 10000 | $0.02019 | $201.90000 |
